Kentsel Dönüşüm Kanunu

Kentsel Dönüşüm Kanunu ile birçok depreme dayanıksız, hasar görmüş, yıkılma tehlikesi olan binalar yenilenerek daha güvenli ve yaşanılır ortamlar inşa edilmektedir. Kentsel dönüşüm projesi ile Türkiye genelinde ilk olarak 58 ilde konut yapılacağı karara bağlanmıştır.

İstanbul Anadolu yakasında Kadıköy kentsel dönüşüm ve Fikirtepe kentsel dönüşüm kapsamında birçok hasarlı ve risk taşıyan bina yeniden inşa edilmeye başlanmıştır. İstanbul çok büyük ve çarpık kentleşmenin en fazla yaşandığı şehirlerimizden biridir. İstanbul muhteşem dokusunu bozmadan, doğaya zarar vermeden oluşan çarpık yapılaşma ve riskli binaların temizlenmesi amacıyla oluşturulan kentsel dönüşüm projesi büyük bir hızla devam etmektedir.

Kentsel dönüşüm kanunu avantajları nelerdir?

  • Kentsel dönüşüm kapsamına girmek isteyenler için sadece binadan 1 kat maliki Kalender Yatırım Yapı A.Ş.’ye başvuruda bulunması yeterlidir. Bunun için bina sakinlerinin ortak karar almasına gerek yoktur.
  • Rapor onaylanmasının ardından binanın yıkım işlemi başlar. Binanın yeniden yapımı ve diğer tüm kararlar için binada 2/3 çoğunluk yeterlidir.
  • Mülk sahipleri binanın yeniden yapımı için devlet teşvikli kentsel dönüşüm kredisi ya da kentsel dönüşüm kira yardımı kullanabilirler.
  • Kentsel dönüşüm kapsamında binada kiracı var ise yeni daire alımında devlet teşvikli kentsel dönüşüm kredisi, taşınma parası alabilirler. Ayrıca yapılacak yeni bina için tüm noter harcı, belediye – tapu harçlarından da muaf olunur.

Kentsel dönüşüm, bir şehrin gelişmesinde, insanların can güvenliğinin sağlanmasında ve sağlam yapılarda yaşanması bakımından oldukça önemlidir. Özellikle doğal afet ve olası depremlere karşı binaların dayanıklı olması yaşanılan büyük depremler sonrasında bir zorunluluk olmaya başlamıştır.

Yurdumuzun deprem kuşağında olması ve binaların alt yapılarının sağlam olmaması sebebiyle birçok can ve mal kaybına uğranılan 1999 Marmara depreminin ardından çıkarılan Kentsel Dönüşüm Kanunu ile birçok ilde yenileşme çalışmaları başlamıştır.

Kalender Yatırım Yapı A.Ş. olarak tüm amacımız halkımızın daha modern daha güvenli ve sağlam yapılarda oturmalarını sağlamaktır. Her insanın modern ve güvenli yaşam alanlarında yaşamaya hakkı vardır. Siz de binanızın sağlamlığını test etmek ve daha güvenli, sağlam yerleşim alanlarında yaşamak istiyorsanız firmamızın kentsel dönüşüm hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.