Kentsel Dönüşüm Süreci Nasıl İşliyor ?

Günümüzde birçok riskli alan ve hasarlı bina kentsel dönüşüm süreci içine girmeye başlamıştır. Böylelikle risk taşıyan birçok bina ve alan yeniden inşa edilerek daha sağlıklı ve güvenli yapılar oluşturulmaktadır. Bu süreçte birçok kişinin aklına kentsel dönüşüm süreci nasıl işliyor sorusu gelebilir. Kentsel dönüşüm sürecine girerken neler yapılmalıdır? Kat maliklerinin üzerine düşenler nelerdir? Neler yapılması gereklidir? gibi sorular hemen herkesin aklına gelen soruların başında gelir.

Bakanlık tarafından belirlenen ve yaklaşık 58 ilde ilk olarak başlatılan kentsel dönüşüm projesine İstanbul Anadolu yakasında Kadıköy kentsel dönüşüm ve Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinde yer almaktadır. İstanbul’un bu güzide semtlerinde gerçekleştirilmeye başlanan kentsel dönüşüm ile birçok bina ve alan daha sağlam ve güvenilir yapılar haline getirilmeye başlanmıştır.

Kentsel dönüşüm sürecinde nelere dikkat edilmelidir?

  • Kentsel dönüşüm sürecinde birçok konuya dikkat edilmesi gerekir. İlk yapmanız gereken Bakanlık Yetki belgesine sahip Kalender Yatırım Yapı A.Ş.’ye başvurarak binanızın deprem risk raporunu almanızdır. Binadaki tek bir kişinin başvurusu yeterlidir.
  • Bakanlık onayı alındıktan sonra Bakanlık tarafından tüm kat maliklerine bilgilendirme yazısı gider. Yani binanın risk taşıyıp taşımadığı ve kentsel dönüşüm projesi içinde yer alıp almayacağı konusunda bilgilendirme yapılır.
  • Bakanlık tarafından onay alındıktan sonra minimum 60 gün içinde bina sakinlerinin 2/3 çoğunluğu ile Bina Ortak Karar Protokolü imzalanması gerekir. Bunun amacı binanın nasıl hangi firmaya hangi müteahhite yaptırılacağı konusunda ortak karara varılması içindir.
  • Eğer bu süre zarfında herhangi bir karar alınmazsa bina Bakanlık tarafından yıkılır. Bundan sonraki adım ise Kalender Yatırım Yapı A.Ş. tarafından bina ortak karar protokolü hazırlanarak sizin adınıza Bakanlığa sunulur.
  • En son aşama ise yeni yapılacak binanın belediye projelerinin hazırlanması, belediyeden inşaat izninin alınması, yapılan inşaatın yapı denetim tarafından kontrol edilerek en son dairelerin iskanlı tapularının alınmasıdır.
  • Tüm bu süreç ortalama 18 ay sürmektedir. Bu süreçte Kalender Yatırım Yapı A.Ş. olarak tüm imkanlarımızı çözüm ortağınız olarak siz değerli halkımıza sunmaktayız.

Kentsel dönüşüm sürecini en iyi şekilde geçirmek ve rahat etmek için Kalender Yatırım Yapı A.Ş.’nin hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Firmamız, tüm kentsel dönüşüm sürecinizi en doğru ve bilinçli şekilde geçirmeniz için hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.