Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği

Devlet, hem sosyal hem de ekonomik gelişmenin sağlanması, daha sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi sağlamakla görevlidir. Bu yüzden Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği ile herkesin daha sağlıklı ve dengeli, daha güvenli ve sağlam alt yapıya sahip bir çevrede yaşama hakkını oluşturmak zorundadır.

Yurdumuzun büyük bir bölümü deprem kuşağında bulunmaktadır. Özellikle 1999 Marmara Depremi’nin ardından ülkemizde başlatılan kentsel dönüşüm projesi sayesinde birçok bina ve alan yenilenmeye başlamıştır.

Ülkemizde afetlerden yitirilen canların önüne geçilmesi için kentsel dönüşüm projesi başlatılmıştır. İstanbul’da başta Kadıköy kentsel dönüşüm ve Fikirtepe kentsel dönüşüm yapılanması yanında yurdumuzda birçok ilde kentsel dönüşüm kapsamında birçok bina ve alan yer almaktadır.

Kentsel dönüşüm inşaat firması seçilirken nelere dikkat edilmelidir?

  • Kentsel dönüşüm projesinde seçilen inşaat firması ve müteahhit çok önemlidir.
  • Kentsel dönüşüm için seçeceğiniz müteahhidin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisansının olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Müteahhidin daha önceden benzer işleri yapması, bitirmesi ve referansı çok önemlidir.
  • Müteahhidin öz sermaye kaynaklarının yeterli olup olmadığı, bu iş için deneyimli ve uzman ekibinin ve ekipmanlarının olup olmadığı önemlidir.

Kentsel dönüşüm projesinde alacağınız kentsel dönüşüm kredisi anlaşmalı bankalardan alabilirsiniz. Kentsel dönüşüm kredisi size ya da inşaatı yapacak firmaya verilmez. Bunun için;

  • Kredi kullanacağınız banka, seçtiğiniz müteahhidi inceler ve inceleme sonunda onayı verir.
  • Bankadan onay alan müteahhit binanızı yıkarak inşaat başlar.
  • Banka ekspertizi yapılan inşaatı denetleyerek işin oranına göre müteahhide sizin adınıza ödeme yapar.
  • Kullanılan kentsel dönüşüm kredisi denetimli şekilde yapılır.

Kentsel dönüşüm projesi ile riskli yapı, riskli alan ve rezerv yapı alanları sağlamlaştırılarak daha yaşanabilir daha güvenli ve sağlam yapılar oluşturulmaktadır. Kentsel dönüşüme katılmak ve güvenli binalarda oturmak için sizin adınıza Kalender Yatırım Yapı A.Ş. olarak tüm haklarınızı ve prosedürleri gerçekleştirmekteyiz. Firmamız, Bakanlık yetkinlik belgesine sahip bir firma olarak tüm hizmetlerini gerçekleştirmektedir. Kentsel dönüşüm projesinde deprem risk raporunuzu hazırlayarak Bakanlık’tan onayınızı sizin adınıza alarak binanızın yıkım işlemlerini gerçekleştirmekte ve proje sonuna kadar geçireceğiniz süreci sizin adınıza daha da kolaylaştırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.