Riskli Yapı Tespiti

Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun çıkmasıyla birlikte riskli yapı tespiti de önemli olmaya başladı. Riskli yapı kapsamına giren binalar yıkılarak yerine yenisi inşa edilmekte ve kentsel dönüşüm uygulanarak daha güvenli daha sağlam alt yapılı binalar inşa edilmektedir.

Riskli yapılar nasıl tespit edilmektedir?

Riskli yapılar kapsamına ömrünü tamamlamış, yıkılma tehlikesi olan ya da ağır hasar görmüş ve risk teşkil eden yapılar olarak tanımlanmaktadır. Yeterli ulaşım yolu bulunmayan, bina zemininde heyelan tehlikesi bulunan, depreme dayanıklı olmayan, risk teşkil edecek bir alanda bulunan binalar riskli yapı kapsamına girmektedir.

  • Riskli yapıların tespiti Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelikteki usul ve esaslara dayanılarak yapılır.
  • Kat malikleri ya da kanuni temsilciler tarafından Bakanlığa, Bakanlık tarafından yetkilendirilen kurum ve kuruluşlara yaptırılır.

Yurdumuz deprem bölgesi üzerinde bulunmaktadır. 1999 Marmara Depremi’nin ardından kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklı binaların yapılması çok daha zorunlu hale gelmiştir. Bu yüzden Kadıköy kentsel dönüşüm yanında Fikirtepe kentsel dönüşüm hizmetlerinden yararlanarak alt yapısı daha kuvvetli, sağlam ve güvenilir binalar yapılmaya başlanmıştır.

Riskli yapı tespiti için nereye başvurmalıyım?

Binanızın riskli yapı tespitini yaptırmak için tüm dairelerin başvuruda bulunması gerekmez. Sadece bir daire sakininin başvuruda bulunması yeterlidir. Bunun için Kalender Yatırım Yapı A.Ş.’ye başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır. Firmamıza yapacağınız başvuru sayesinde konusunda uzman ve deneyimli ekibimiz binanızın risk raporunu çıkararak gerekli onayları sizin adınıza takip ederek binanızın hem risk raporunu hazırlar hem de kentsel dönüşüme girmesi için gerekli süreçleri takip eder.

Kentsel Dönüşüm Kanunu ile yurdumuzun birçok yerinde sağlam ve güvenilir yapılaşma sistemi başlamış bulunmaktadır. Birçok kişi risk tespiti yaptırmanın zorunlu olup olmadığı konusunda merak içindedir. Kanuna göre risk tespiti yaptırılması zorunlu değildir. Ancak yurdumuzun deprem kuşağında olması, oluşabilecek doğal afetlere karşı binaların ve alt yapılarının daha da güçlendirilmesi önem kazanmıştır. Bu yüzden siz de binalarınızda huzurlu ve güven içinde yaşamak, daha kaliteli ve modern yaşam alanları içinde yaşamak istiyorsanız binanızın risk tespit raporunu çıkartmalı ve buna göre kentsel dönüşüm hizmetlerinden yararlanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.